İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi
İktisat Bölümü

İktisat Bölümü 2018-2019 Güz dönemi için öğrenci alımı yaparak eğitim-öğretim faaliyetlerine başlamıştır. Bölüm eğitim dili Türkçe ve eğitim süresi 4 yıldır. Bölüm derslerini içeren 4 senelik ders planına aşağıdaki linkten ulaşılabilir: 

AMAÇ:

İktisat Bölümünün amacı, ekonomilerdeki kaynak-ihtiyaç dengesini sağlamaya yönelik, var olan ekonomik sistemleri incelemek, onlar üzerine analiz yapmak, ekonomik sistemlerin aksayan yönlerini bulmak ve tüm bunların üzerine araştırma yapmaktır.

 

KARİYER OLANAKLARI:

 

Bölüm mezunları özel sektörde, finans kurumlarında bireysel veya gişe birimleri ile muhasebe departmanlarında, bankalarda da müfettiş olarak istihdam edilebilirler. Kamu sektöründe, Maliye Bakanlığı’na, Sosyal Güvenlik Kurumu’na, Hazine’ye bağlı uzmanlıklar; yine bazı Bakanlık ve kurumlara bağlı uzmanlık ve müfettişlikler gibi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi mezunlarının girdiği her alana Kamu Personeli Seçme Sınavı ile memur olarak girebilirler. Ayrıca her lisans mezununun yönelebileceği akademik çalışmalar yapmak ve akademik personel olmak da tercihlerden birisi olabilir.

 

Bölüm mezunları ayrıca, fakültemizin diğer bölümleri olan İşletme, Maliye, Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi, Uluslararası İlişkiler, Yönetim Bilişim Sistemleri ve İnsan Kaynakları Yönetimi mezunlarının çalıştığı diğer alanlarda da iş bulabilme imkânına sahiptirler.